Sochařské umění obvykle ztvárňuje člověka. Bylo to tak už od nepaměti. Výjimku tvořil snad v historii snad kůň, pokud se jednalo o jezdeckou sochu vojevůdce či panovníka.
V současné době je to jiné. V oblasti sochařství najdeme také mnoho zvířat. Pojďme se vypravit za zvířecími sochami v České republice
Sochy zvířat
- Kočky– v Liberci se můžeme setkat s mozaikovými kočkami v duchu street artu. Královnou všech libereckých koček jsou ovšem tři bílé kočky před nákupním centrem Plaza.
- Slůně– slůně na Králickém Sněžníku není žádné žulové mládě. Vysochal je v roce 1932 německý umělecký spolek Jescher. V té době totiž vznikla bláznivá hypotéza, že starověký vojevůdce Hanibal i s vojenskými slony, procházel nikoli přes Alpy, ale přes Kralický Sněžník.
- Stájový pinč– před radnicí v Kralupech nad Vltavou můžete potkat na lavičce sedět sochu Švejka, který na klíně drží stájového pinče.
- Liška – liška Bystrouška patří neodmyslitelně k Hukvaldům, kde se narodil slavný Leoš Janáček. Liška vítá návštěvníky hradu Hukvaldy. Kdo se dotkne jejího ocasu a vysloví v duchu své přání, tomu se přání také splní.
- Zajíc– ve skalách na českomoravském pomezí se můžete setkat se sochou zajíce v nadživotní velikosti. Jedná se o repliku původní pískovcové sochy, kterou nechal postavit v roce 1880 lesmistr Knölle. Měla vzdát hold malému leč hbitému zvířeti, který dokázal utéci před honicími psy.
- Želva – město Olomouc je město kašen. Na náměstí najdeme celou řadu barokních kašen, které byly před několika lety doplněny moderními kašnami, které s těmi původními výborně koexistují. Na jedné z nich najdeme také sochu želvy.
- Moucha– jestli je něco opravdu tak trochu „bizar“, pak je to nepochybně obří socha mouchy, která leze po zdi Černé zdi v Českých Budějovicích.
- Kůň– jezdecké sochy jsme vzpomínali na začátku, ale za připomenutí určitě stojí pasoucí se kůň s T. G. Masarykem na zádech v Lánech.