Děti se mnohdy lépe řídí vnitřním hlasem, než my, dospělí. Chovají se spontánně a přirozeně a nestává se tak často, že by se vyhýbaly svérázné zábavě – houpání na houpačce.
Houpání na dobrou noc – když chcete uspat své ratolesti a zaručit jim příjemné usínání, možná jim budete číst nějakou pohádku na dobrou noc. Pohádky mají značný psychologický význam, ovšem chce to ještě něco fyziologického. Nejlépe nějaký pohyb. Pokud děti nejsou nemocné a upoutány na lůžko, kde jim jistě pohádky zlepší náladu a urychlí uzdravování, nenechte je zahálet a dopřejte jim vhodný sport, zvláště pak navečer před spaním. Může to být projížďka na kole, plavání, trampolína, anebo docela obyčejná dětská houpačka do bytu. O houpání je známo, že podporuje velmi hluboký spánek, tzv. spánkovou fázi NREM, a možná si vybavíte lidové pořekadlo, že vydaný a ničím nerušený spánek je skutečně ta nejsladší „věc“ na celém světě. A možná, že i vy, dospělí, brzy zjistíte, jak prospěšná je houpačka i vám, a nainstalujete ještě jednu velkou, venkovní pro celou rodinu.
Proč se miminka kolíbají – když se hluboce zamyslíte nad tím, proč i těm nejmenším miminkům a batolatům prospívá kolébání v náručí maminky, nebo v kočárku, pak vás možná napadne, že na tom houpání ještě něco dalšího prospěšného určitě bude. Tento svérázný pohyb má příznivý vliv na celé tělo i v bdělém stavu. Při houpání se lépe přemýšlí, lépe soustředí, mohou nás napadnout zajímavé tvůrčí myšlenky, lépe si osvojujeme poznatky z výuky, lépe si leccos zapamatujme a hlavně to vše probíhá v poklidu, v jakémsi meditačním rozpoložení, v komunikaci s naší vlastní nesmrtelnou duší. Houpání a pohupování podporuje vnitřní hlas intuice, tzv. selský rozum, s nímž lépe vnímáme veškeré dění kolem nás. Někdy docela obyčejné houpání může zahnat depresivní a úzkostnou náladu.