V první řadě si pojďme říct co to vůbec ta kryptoměna je?
Stručně se dá popsat jako digitální peníze, které jsou založené na kryptografii. Nepodléhají žádné bance, nepatří žádnému státu. Jedná se o decentralizovanou měnu a transakce jsou anonymní, bezpečné, kryptoměna se nedá zfalšovat a ukládá se do elektronické peněženky.
Můžete s ní platit tak, jako s běžnými penězi produkty i služby, můžete jí investovat, můžete s n í obchodovat na burze. A také je možné jí změnit za běžné fyzické peníze.
Jako první přišla v roce 2009 na internetový trh kryptoměna Bitcoin (BTC). A zajisté vás bude zajímat, jak to s ní probíhá dál.
Aby se kryptoměna rozšiřovala, transakce byly v pořádku a BTC síť nebyla nijak zneužita, tak o to se starají těžaři a těžba bitcoinu.
S tímto pojmem se můžete setkat i pod názvem BTC mining.
Zjednodušeně se BTC mining nechá popsat jako potvrzování transakcí, které jsou uzavřené v bloku. Z nalezení bloků a vyřešení matematické úlohy, dostane těžař odměnu v podobě kryptoměny a v tomto případě v podobě BTC.
K tomu, abyste mohli těžit, však nestačí obyčejný PC, ale potřebujete výkonné zařízené včetně speciálního HW.
Jedná se tedy o výkonný PC a HW jako jsou výkonné procesory, grafické karty, ASIC atd.
Jde o investici, která není malá, a proto je dobré si nastudovat veškeré potřebné informace, a co obnáší těžba bitcoinu, abyste měli přehled a vybrali si vhodné zařízení i jeho dodavatele.
Úspěšné nalezení bloků je závislé na vysokém výkonu zařízení a celé BTC sítě. Čím vyšší výkon, tak tím rychlejší nalezení bloků. Proto se již nevyplatí samostatný mining, ale začlenění se do některého z mining poolů.
Mining pool je sdružení těžařů, kteří se společně podílejí na těžbě BTC a rozdělují si mezi sebou odměnu za nalezení bloků. Minerům se tak kromě jiného snižuje také náročnost nákladů na elektrickou energii, kterou vysoký výkon zařízení spotřebuje.