Není pochyb o tom, že v minulosti měli muži i ženy pevně rozdělené role. Muž byl ten, kdo domov brání, kdo přináší jídlo na stůl, zatímco žena se starala, aby byla domácnost čistá a útulná a aby bylo jídlo včas na stole. Také na ní byla starost o děti.
Pokud se na to podíváme takto, můžeme si říci, že toto rozdělení je již dávno překonáno. Koneckonců, ženy dnes chodí do práce stejně jako muži, mají i stejná práva. Jsou ale tyto role skutečně minulostí, nebo stále přežívají?
Pravdou je, že částečně přežívají, a to především díky tomu, že je vštěpujeme již našim malým dětem. Holčičky si hrají s panenkami, kluci s autíčky. Tento stereotyp přežívá dodnes, a mnoho prarodičů považuje panenku za nejvhodnější dárek pro holčičku.
Ovšem na co si s ní bude ta holčička hrát? Obvykle na rodinu. Bude panence vařit, bude ji vozit v kočárku jako miminko a připravovat se tak na starost o vlastní děti. Zatímco kluci s autíčky si hrají na policisty či záchranáře, kteří jezdí po městě.
Tyto vzorce nám pak přežívají i do dospělosti. Stačí se jen podívat, v kolika rodinách provádí prakticky veškeré domácí práce žena, a pokud jí muž pomůže, je to něco hodného obdivu. Dříve to bylo pochopitelné, neboť muž celý den pracoval, zatímco žena byla doma a starala se o domácnost.
Dnes však obvykle chodí do zaměstnání oba, obvykle na plný úvazek. To by také mělo znamenat, že se podělí i o domácí práce. Často to však bývá tak, že žena provádí ty každodenní, jako je příprava jídla, úklid a podobně, kdežto muž provádí nejrůznější opravy, které jsou potřeba jednou za půl roku.
Měli bychom se tedy zbavit stigmatu, že domácí práce jsou jen pro ženy Mylifestyle.cz a pokud s nimi muž pomáhá, je to něco úžasného. Není tomu tak. Jsou to partneři a oba by se na chodu domácnosti i její údržbě měli podílet stejnou měrou. Jen tak si budou skutečně rovni.