Vánoční čas se nezadržitelně blíží a s ním i pečení cukroví. Perníčky se z několika druhů vánočního cukroví tradičně pečou jako první. Vydrží totiž dlouho a před Štědrým dnem vám provoní celou domácnost.
Perníčkový strom
Pokud chcete, aby váš byt či dům voněl jako Ježíškův pokojíček a přišla k vám správná vánoční nálada, rozvěste upečené cukroví, kam vás napadne. Díky háčkům ho můžete zavěsit na záclony, závěsy, lustry, a hlavně jako ozdoby na vánoční stromeček. Věřte, že všichni se po návštěvě u vás budou po vás opičit.
Ideální pro děti
Největší radost z této tradiční cukrovinky budou mít samozřejmě děti. Nejen že jim perníčky chutnají a mají zajímavé tvary, především ale mohou pomáhat při jejich výrobě a zdobení. Vykrajovat z těsta zvládnou i ty nejmenší děti, stejně tak zdobit upečené výtvory polevou či nejrůznějším zdobením. Ty starší zvládnou i rozválet těsto, potírat upečené perníčky vajíčkem a tak dále. Uvidíte, že si při pečení užijete krásnou rodinnou pohodu.
100 a jeden recept
Každá rodina má vlastní recept, na internetu jich najdete desítky. My vám představíme jeden na extra voňavé.
· 400 gramů hladké mouky
· 75 gramů tuku na pečení
· 2 vejce
· 140 gramů cukru moučky
· 1 polévková lžíce kakaa
· 2 polévkové lžíce medu
· 1 kávová lžička jedlé sody
· 1 kávová lžička mleté skořice
· 7 hvězdiček badyánu
· 7 ks hřebíčku
· 1 lžička anýzu
Tuk a med rozpustíme, koření rozemeleme nadrobno. Vše smícháme do vláčného těsta, které řádně prohněteme a necháme několik minut odpočinout v lednici. Troubu předehřejeme na 170 stupňů. Těsto podsypáváme hladkou moukou, aby se nepřichytávalo a můžeme začít vykrajovat. Perníčky pečeme asi pět minut, z trouby je vyndáváme ještě měkké. Po vyjmutí z trouby je ještě teplé potřeme pomocí mašlovačky rozšlehaným vajíčkem. Získají tak krásný lesk. Po vychladnutí můžeme začít libovolně zdobit.